

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42634
Ext.Price$0.42634
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42634 | $0.42634 |
| 10 | $0.41750 | $4.17500 |
| 25 | $0.41447 | $10.36175 |
| 50 | $0.41146 | $20.57300 |
| 100 | $0.40847 | $40.84700 |
